DB2 for BigData

نرم افزاری برای مدیریت داده های بزرگ

نرم افزاری برای مدیریت داده های بزرگ

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

در این پست با قابلیت نسخه رایگان DB2 یعنی DB2 Express-c بیشتر آشنا خواهیم شد.

ساده‌ترین ویرایش DB2 بوده که تمام قابلیت‌های Core هسته را دارد. برای راه‌اندازی و اجرای سریع (چند دقیقه‌ای) طراحی شده است. شامل ویژگی خود مدیریتی است و استفاده از آن رایگان است. برخی دیگر از ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

·         Self Tuning Memory Manager(STMM) خود میزان سازی

با قابلیت تنظیمات خودکار چندین حافظه، مدیریت حافظه را ساده‌تر کرد.

·         PureXML

با این ویژگی، DB2 قادر خواهد بود اسناد XML را به قالب شناخته خودش تبدیل کرد. از طریق XQuery و SQL می‌توان اسناد XML را جستجو کرد.

·         فشرده‌سازی لاگ های پشتیبان و آرشیو

لاگهای مربوط به پشتیبان گیری و آرشیو، فضای زیادی از هارد را مصرف می‌کند. با فشرده‌سازی می‌توان مصرف مورد نیاز را کاهش داد.

·         سازگاری با اوراکل

از نسخه 9.7 این ویژگی اضافه‌شده و به وسیله آن می‌توان دیتا تایپ‌های اوراکل، PL/SQL و توابع را در DB2 به‌کارگیری نمود. DB2 LUW 98% با اوراکل سازگار است. در واقع برنامه‌نویس می‌تواند تنها بابت 2% از کدهایش برای انتقال از اوراکل به DB2 نگران باشد. یا از دیدی دیگر اوراکل کارها می‌توانند ادعای کار با DB2 را داشته باشند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۴:۳۸
علی رفیعی

برای یک مدیر پایگاه‌داده DBA داشتن یک ابزار خط- فرمان قدرتمند و مولد/غنی یک امری واجب است؛ اما برای تازه‌کارها چه؟ مطمئناً ابزاری با واسط کاربری گرافیکی GUI کاراتر خواهد بود. (به خصوص برای افرادی که قصد شروع کار با سیستم مدیریت پایگاه‌داده را دارند). حال اینکه واسط گرافیکی برای حرفه‌ای ها هم مفید بوده امری انکارناپذیر بوده چون حفظ کردن همه دستورات مورد نیاز توسط عامل انسانی امکان‌پذیر نیست.

IBM Data Studio یک ابزار گرافیکی استاندارد و جدید برای مدیریت و توسعه پایگاه‌داده DB2 است. علاوه بر یکپارچگی و تفکیک‌پذیری Modular محیط کار، Data Studio ابزارهای توسعه پایگاه‌داده را به صورت    Collaborative (تشریک مساعی/باهم کار کردن) برای نشرهای مختلف DB2 نظیر DB2 For LUW، DB2 for Z/OS، DB2 for i، Informix و سایر محصولات پایگاه‌داده‌ای غیر IBMی و با پشتیبانی چندین زبان برنامه‌نویسی فراهم می‌کند.

این ابزار با توجه به Eclipse-Based بودن محیط آن، محیط راحتی را برای کاربر فراهم می‌کند. با کمک این ابزار می‌توان به پایگاه‌داده‌های متفاوتی مثلاً از نوع MS SQL Server، Oracle، MySQL، DB2 و سایر پایگاه‌داده‌های معتبر متصل و پایگاه‌داده‌های آن را مدیریت نمود. علاوه بر ارتباط با پایگاه‌داده‌های متفاوت، این ابزار سایر قابلیت‌های DBMS را نیز پوشش می‌دهد. برای مثال قابلیت‌های نظیر اضافه، تغییر و حذف اشیاء به همراه نمایش کدهای Script آن از جمله قابلیت‌های این ابزار است. شکل زیر نحوه ارتباط با پایگاه داده را به تصویر کشیده است:

 نمایی از ابزار DataStudio

شما می‌توانید آخرین نسخه رایگان این محصول را دانلود کنید(نسخه 4 در زمان نوشتن این مطالب). در زمان دانلود، شما با سه جزء مختلف زیر مواجه خواهید شد:

·         IBM Data Studio Administration Client

·         IBM Data Studio Full Client

·         IBM Data Studio Web Console

ابزار Administration Client یک ابزار سبک بوده و اکثر نیازهای توسعه‌ای پایه برای DB2 For LUW and Z/OS را فراهم می‌کند. ابزار Full Client نیز قابلیت‌های Administration Client را با پشتیبانی از توسعه Java، روتین‌های SQL PL و PL/SQL، XML و سایر فناوری‌ها توسعه داده است. هر دو ابزار اشاره‌شده در سکوهای ویندوز و لینوکس قابل نصب است؛ اما ابزار Web Console، با اضافه کردن سرویس پایشگری و مدیریت کار Job (هردو سرویس از طریق مرورگر وب قابل‌دسترسی است) کامل‌کننده Data Studio است.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۴ ارديبهشت ۹۳ ، ۲۳:۳۲
علی رفیعی